WES WATKINS TECHNOLOGY CENTER DISTRICT 25

Special Meeting for the Board of Education

Thursday, May 14, 2020, 7:30 a.m.

 

VIA VIDEOCONFERENCING

 

AGENDA

 

Board members present at remote locations will be:

Don Chesser, via Zoom videoconferencing

Shelley Carter, via Zoom videoconferencing

Tom Sexton, via Zoom videoconferencing

Robert Reilly, via Zoom videoconferencing

James Berry, via Zoom videoconferencing

 

WWTC staff participating include:

Wade Walling, via Zoom videoconferencing

Robin Hinkley, via Zoom videoconferencing

Kala Miller, via Zoom videoconferencing

Vic Woods, via Zoom videoconferencing

Steve Koger, via Zoom videoconferencing

 

Public view and access: Facebook.com/Wes Watkins Technology Center

 

1.      Call to Order.

2.      Roll Call.

3.      Introduction of guests.

4.      Oath of Office given to new board member, James Berry.

5.      Consent Agenda:

All of the following items, which concern reports and items of a routine nature normally approved at a board meeting, will be approved by one board vote, unless any board member desires to have a separate vote on any or all of these items. The consent agenda consists of the discussion, consideration, and approval of the following items:

A.    Agenda as part of the minutes

B.     Minutes of special meeting held April 9, 2020

C.     Financial reports as of April 30, 2020

D.    Encumbrances and change orders††††††

E.     Extra duty contracts

F.      Contract renewals for FY21:

a.       OkACTE Institutional Membership Memorandum of Understanding (MOU)

b.      WorkKeys Testing Site Memorandum of Understanding (MOU)

c.       ODCTE Testing Site Memorandum of Understanding (MOU)

d.      Statewide Marketing Plan Cooperative Agreement

G.    Resolution for Schools and Libraries Universal Service (E-Rate) for 2020-2021. This resolution authorizes filing of the Form 471 application(s) for funding year 2020-2021 and the payment of the applicantís share upon approval of funding and receipt of services.

H.    Declaring equipment presented as surplus and giving Superintendent authority to dispose of in an economical manner.†††

6.      Discussion and vote to approve/disapprove Line of Credit renewal with Mabrey Bank.

7.      Review quotes. Discussion and vote to approve/disapprove purchase of classroom furniture:

A.    Area A/B

B.     Area C (Option 1)

C.     Area C (Option 2)

D.    Area D

8.      Discussion and vote to approve/disapprove Building 300 Canopy Pad Project as presented.

9.      Discussion and vote to approve/disapprove Professional Development Plan for school year 2020-2021 as presented.

10.  Discussion and vote to approve/disapprove Evaluation Instruments for Administrative Staff, Professional Staff, Instructional Staff, and Support Staff.

11.  Discussion and vote to approve/disapprove employment of the following for school year 2020-2021:

 

A.    Administration

                         a.      Vic Woods as Deputy Superintendent.

B.     Instructors

a.       Billy Moore as Service Careers and Building Maintenance Instructor (10 months);

b.      Cindy Rose as Health Science Instructor (10 months);

c.       Bobbie Sue Joslin as Health Science Instructor (10 months);

d.      Diana Bowen as Digital Media Instructor (temporary contract; 10 months);

e.       Travis Baker as Computer Science Academy/Information Technology Instructor (10 months);

f.       Clint Chew as Welding Instructor (10 months);

g.      Steve Enos as Electrical Trades Instructor (10 months);

h.      Caprice Coleman as Biomedical Science/Science Instructor (10 months);

i.        Ana Berry as Math/Robotics Instructor (10 months);

j.        Alisha Conley as Practical Nursing Instructor (12 months);

k.      Della Carter as Practical Nursing Instructor (12 months);

l.        Linda Scott as Multi-Skilled Healthcare Provider Instructor (10 months);

m.    James Martin as Surgical Technology Instructor (10 months)

C.     Professional Staff

a.       Merida Tomb as Counselor (11 months).

b.      Tina Harjo as Financial Aid Officer

c.       Steve Koger as Network Manager

d.      Kevin Winn as Maintenance/Transportation Supervisor.

e.       Bert Robison as Rural Development Coordinator

D.    Support Staff

a.       Cindy Cross, Joyce Rogers, April Louderback, and Robin Hinkley as Administrative Assistants

b.      Crystal Orr as Student Records Clerk

c.       Joe Cluck as Custodial Supervisor

d.      Levi Williams, Yolanda Caldwell, Cody Dyer, James Roberts, and Kris Dalluge as Bus Driver/Maintenance Support Staff

e.       Karla Smith as Assessment Coordinator

f.       Allen Smith as Network Manager Assistant

g.      Cheryl Strech and Roger Absher as Instructor Assistants

h.      Roger Hennen as part-time Bus Driver/Maintenance

i.        Sara Beth Woford as part-time, hourly Seminar Center Coordinator

12.  Superintendentís Update and discussion.

13.  New Business.

14.  Vote to Adjourn.

 

This agenda was posted by Robin Hinkley, Minutes Clerk, on the 11th day of May, 2020, on the Wes Watkins Technology Center website and notice of this meeting was given to the Hughes County Clerk on May 11, 2020.

 

 

___